Komunální volby - 23.-24. září 2022

Přichází nová vlna

Sabina Krchová

Vystudovala práva, věnuje se ochraně práv zvířat, podpoře ženských práv, podniká. Kandiduje poprvé. Na rozdíl od svých kolegů a kolegyň na kandidátce, je v komunální politice nováčkem. Do TOP 09 vstoupila v loňském roce. Přivedla ji k tomu covidová pandemie. „Tím, že člověk trávil více času doma, tak se začal rozhlížet kolem sebe, co funguje, co zase moc ne. Začnete mít chuť to změnit,“ říká. A když chcete něco změnit, tak je nejlepší jít mezi lidi, kteří se na to dívají stejně. A tím je pro ni TOP 09.

ROZHOVOR

Jmenujte jednu věc, kterou byste v případě svého zvolení chtěla udělat?

Jako jednotlivec nezměním nic. Vy to víte, já to vím… Je to možné pouze tehdy, když se spojí více lidí, nebo ještě lépe, když dostanete mandát ve volbách a můžete věci ovlivňovat přímo z radnice. Pro mě je důležité téma dostupnějšího bydlení, zejména pro maminky samoživitelky. To bude moje parketa, kde bych chtěla věci měnit.

Jak zajistíte matkám samoživitelkám dostupnější bydlení?

Situace je teď jiná díky astronomické inflaci a cenám energií. Teď se musíme soustředit na to, aby zejména ti nejslabší, jako jsou právě matky samoživitelky, nebo například senioři, kteří žijí sami, v zimě doma nemrzli. Vláda poskytuje základní nástroj v příspěvku na bydlení, který se musí lidé naučit brát ne jako nějakou almužnu, ale jako další zdroj příjmu.

Je výjimečně těžká doba a musíme to tak přijmout a něco s tím dělat. A jak tady může pomoci městská část? Proč by třeba nemohl každý úředník na městském úřadě vzít telefon, nebo se zvednout ze židle a jít za lidmi domů a dotazníky na příspěvek s nimi vyplnit? Ale jinak, zvlášť co se týká maminek samoživitelek, má představa je, že potřebujeme získat malé, levné, ale hezké byty, které poskytuje městská část za rozumný nájem těm, kdo to potřebují.

Komu se podle Vás městská část věnuje nejméně?

Nevím, jestli nejméně, ale určitě by se dalo dělat více pro lidi skutečně sociálně slabé a lidi s mentálními poruchami. Chtělo by to ve spolupráci s neziskovým sektorem iniciovat programy péče a pomoci pro extrémně sociálně znevýhodněné lidi, poradnu pro lidi, kteří spadnou do dluhové pasti, právní servis pro maminky samoživitelky, které se nemohou domoci alimentů atd. Není to o penězích, ale o komunikaci a propojení těch správných lidí.

Co Vás napadne, když slyšíte o korupci?

Korupce ve mně evokuje, že se někdo dá na politiku ze zištných důvodů nebo se na této dráze nechá zlomit „dobrou“ nabídkou. Vím že se najdou lidé, kteří z těchto důvodů do politiky vstupují, ale věřím, že je to jen menšina. Do politiky by měli jít lidé, kteří mají altruistické sklony a chtějí dělat něco pro ostatní, protože ten všechen čas, který tomu věnujete, vám nikdy nikdo nezaplatí.

Proč by Vás měli lidé zvolit?

Jdu do toho se srdcem, čistými úmysly a ohromným elánem a touhou pomáhat. V Praze 7 žiji devět let, vím, co se tu děje, jaké jsou každodenní problémy. Zvlášť třeba, když máte pejsky a chodíte je každý den venčit a musíte se zlobit na cyklisty nebo koloběžkáře, kteří nerespektují vymezené cyklostezky. Určitě mám lidem co nabídnout, ženy v mém věku v politice chybí, a to je trochu škoda.