Komunální volby - 23.-24. září 2022

Přichází nová vlna

Jana Topolovová

Je jí 79 let a většinu svého profesního života byla bankovní úřednicí. Její věk byste ji rozhodně nehádali. Vitální, křehká, přitom energická dáma, která má velmi dobrý přehled nejen o politickém dění kolem sebe. Do ODS vstoupila v roce 2006. Pojily jí zde přátelské vazby a stejné názory.

ROZHOVOR

Jak dlouho žijete v Praze 7?

(smích) Celý svůj život. Narodila jsem se tady. Nebudete tomu věřit, ale nikdy jsem se nechtěla stěhovat. V naší době to tak i bylo - kde se člověk narodil, tam většinou i zůstal. Mám to tady hrozně ráda, líbí se mi tu. Moje babička i moji rodiče žili na Praze 7, moje děti už jsou ale každé jinde. Tak to je, dnes není problém se stěhovat.

Co pro Vás jako pro seniorku dělá městská část? A jak zvládáte energie?

Ceny za energie se navýšily o tři sta procent. Zálohy jsou vysoké a to máme své topení. Ještě, že jsme s manželem dva. Kdyby člověk zůstal sám, tak bude opravdu na sociálních dávkách. Pak musí chodit a prosit na úřadech. Zatím se mě to netýká. S manželem se snažíme zdravě žít, abychom tu byli co nejdéle spolu. Jsem aktivní, ale to víte, obálka je jiná než přístroj, sem tam se už něco objeví (smích).

Co ve Vás evokuje slovo korupce?

Jak to říct slušně? „Naházet je do pytle a zbouchat.“ Úplatky a úplatky. Je to smutné, když vidíte, co si za ty nakradené peníze koupí. Za deset let tu není korupce stále vyřízená.

Co byste přála matkám samoživitelkám?

Aby měly jednodušší život, aby si každá našla nějakého partnera. Ale pozor na matky samoživitelky, co žijí s partnerem a dávky jen zneužívají. Je třeba dávky účelně rozdělovat.

Co se Vám nelíbí na Praze 7?

Doprava, nesmyslné značení, některé cyklostezky, např. ve Veletržní ulici. Cyklisti, co terorizují chodce na chodníku a jsou bezohlední, včetně pana starosty (smích). Mám vnuka, co chodí naproti do školy, tak to mám z první ruky.

Proč by Vás měli lidé volit?

Je mi 79 let, jsem aktivní, rozhodně nekončím (smích). Mohu prosazovat potřeby právě naší generace a řešení jejích problémů, protože ji sama žiji.