Komunální volby - 23.-24. září 2022

Přichází nová vlna

Helena Ziková

Noblesní dáma, která žije na Praze 7 skoro čtyřicet let. Jak sama říká: „Jsem s tím místem srostlá, mám to tu strašně ráda.“ Profesně má blízko k informatice, reklamě a umění. Sama provozovala krásné dva roky galerii v Heřmanově ulici. Jejími koníčky je tvorba loutek, zahrada, zvířata a její rodina. Je členkou TOP 09.

ROZHOVOR

Kolik máte dětí?

Mám jednu dceru a dvě vnoučata. Vnučka je nevidomá, je jí pět let. Je to velmi náročné. Obdivuji všechny maminky, které se starají o takové dítě a obdivuji svoji dceru. Dcera teď bydlí u Řitky, ale vyrůstala tady.

Co se Vám tady v místě Vašeho bydliště líbí?

Mě tady baví, že tu člověk zná spousty lidí, že mu to kolikrát přijde jako vesnička. Jdu do Alberta nakoupit, zapovídám se tam se třemi lidmi. Bydlí tu muzikanti, pejskaři, různí lidé… Lidi mě zkrátka baví.

Jmenujte jednu věc, kterou byste v případě svého zvolení chtěla udělat?

Vodotrysk nebo fontánu tady na Řezáčově náměstí. Zkrátka více vodních prvků, které by ochladily v létě vzduch.

Pro koho si myslíte, dělá městská část nejméně?

Možná pro bezdomovce, je to velice problematické. Jsou to často nemocní lidé, fyzicky i psychicky nemocní. Rovněž pro staré a špatně pohyblivé lidi, ti potřebují pomoc vždy.

Co ve vás evokuje slovo korupce?

Něco velmi nepříjemného. Nevím, jak se s tím dá bojovat, těžko to vymýtit. Boj s korupcí bohužel ale lidé také zneužívají, aby se vytáhli k moci.

Zkuste říct několik věcí, proč by „Společně“ měl někdo volit?

V TOP 09 je spousta kvalitních lidí, kterým věřím. V ODS také. Pokud jsou lidi solidní a nechtějí zneužívat moc, dá se pak udělat mnoho dobrého.

Jak jste se dostala do Topky?

Já jsem si myslela, že bych mohla něčemu pomoci, a kam jinam než do Topky. Její zakladatelé mi přišli opravdu chytří a bezvadní. Pořád tyto pány obdivuji. Pan Kalousek a pan Schwarzenberg mi mluví z duše… Chtěla bych, aby Topka byla víc vidět.

Zkoušela jsem různé výstavy, muziku, kreslení na den dětí. Pamatuji si, když jsem dělala v roce 2006 ve Stromovce hudební festival s názvem „Konec vokurkové sezóny“ (pozn. paní Helena se za svobodna jmenovala Vokurková). Krásné počasí, obrovská radost, lepila jsem po Praze 7 tisíc plakátů.

Co byste udělala pro matky samoživitelky?

Také jsem byla matka samoživitelka. Někdy to bylo těžké a jednu dobu jsme měli pořád zelí a brambory. Pak se na mě usmálo štěstí a začala jsem pracovat v reklamě. Partnera jsem si našla až v padesáti a vdávala jsem se v pětašedesáti (smích). Myslím, že se dnes pro matky samoživitelky dělá daleko více.

Co ženy a politika?

Chlapi se rádi strefují do žen. Vidí krásnou ženu, na kterou nemají, tak jí řeknou něco ošklivého. Přitom ženy mají obrovský potenciál, který se zbytečně ztrácí nebo potlačuje. Je to myšlení, které to mužské doplňuje.